החשיבות שבמילוי הצהרת בריאות תקינה בעת רכישת פוליסת חיים

נובמבר 19, 2019
0 תגובות

עשיתם מעשה חכם ורכשתם פוליסת ביטוח חיים? מצוין! אך, חשוב שתשימו לב כי במעמד רכישת הפוליסה חשוב מאוד למלא את הצהרת הבריאות באופן תקין וקפדני. חשוב לעשות זאת מכיוון שתוכלו לפתור הסתבכות עתידית ביום בו תצטרכו את הביטוח ותגישו תביעה לחברת הביטוח. רוצים לדעת  מהי הצהרת הבריאות ולמה חשוב למלא אותה בדקדקנות? כדאי לכם לקרוא מאמר זה.

פוליסת חיים ומילוי הצהרת הבריאות: אודות

כאשר הנכם רוכשים פוליסת ביטוח חיים מכל סוג שהוא ובכל חברת ביטוח, הנכם נדרשים על ידי חברת הביטוח לחתום על הצהרת בריאות. הצהרת הבריאות הינו שאלון שמתייחס למצב הבריאותי של המבוטח ולהיסטוריה הרפואית שלו.

למה נועדה הצהרת הבריאות?

הצהרת הבריאות נועדה על מנת לאפשר לחברת הביטוח לדעת מה המצב הבריאותי של המבוטח בעת רכישת הביטוח – זו דרישה הגיונית ולגיטימית כי המבטחת לוקחת על עצמה סיכון בכל פוליסה שהיא מוכרת כמובן. אדם בעל מחלה קיימת או היסטוריה בריאותית בעייתית אינו זוכה לאותו הדין הביטוחי כמו מבוטח צעיר ובריא ללא היסטוריה של מחלות. הצהרת בריאות שמראה על מצב בריאותי לא תקין או היסטוריה רפואית בעייתית מבחינת חברת הביטוח יכולה לגרור החמרת תנאי הפוליסה או סירוב לצירוף לביטוח למשל.

מה כולל השאלון הרפואי?

מידת הפירוט של השאלון משתנה מחברה לחברה, אך בדרך כלל הוא יכלול נתונים בסיסיים כמו גובה ומשקל; תחום עיסוקו; שאלות על הרגלי עישון, שימוש בסמים ושתיית אלכוהול; מידע על בעיות בריאותיות ומחלות בעבר ובהווה; בירור אם המבוטח עבר בדיקות מיוחדות; היסטוריית אשפוזים בבתי חולים, במידה ויש כזאת; האם הוא סובל מנכות או ממום; האם עבר ניתוחים; האם הוא מקבל טיפול תרופתי באופן קבוע והאם יש רקע משפחתי של מחלות מסוימות. פעמים רבות נדרש המבוטח להמציא מסמכים רפואיים שמאמתים או מפרטים את הבעיות שציין.

מילוי הצהרת בריאות באופן מדויק ודקדקני: מדוע זה חשוב?

משמעותה של הצהרת הבריאות היא כי המועמד לביטוח מסר לחברה את המידע המלא בקשר למצבו הבריאותי. על בסיס הצהרה זו החברה מתמחרת את הפרמיה שתשולם עבור הפוליסה, לאחר שהיא מעבדת את המידע שנכתב בה ובוחנת את רמת הסיכון שהיא לוקחת על עצמה בהתאם לסבירות לפרוץ מחלות עתידיות או אפשרות של מוות, חלילה. החברה גם רשאית להחליט שלא לקבל כלל את המבוטח או להחריג מחלות מסוימות. שלב זה מכונה חיתום רפואי.

במידה וחברת הביטוח תגלה כי לא מסרתם את כל הפרטים הרלוונטיים אודות מצבכם הבריאותי או שמסרתם פרטיים חלקיים או לא נכונים, היא תוכל לבטל את הפוליסה. על פי החוק, חברות ביטוח יכולות לבטל פוליסת של ביטוח חיים בתוך 30 ימים מהיום בו נודע להן על דיווח שאינו מדויק או מלא. חשוב לומר כי הזכות הזו שמורה לחברת הביטוח רק במשך שלוש השנים הראשונות מאז ההצטרפות, מעבר לזה הזכות שמורה רק למקרים בהן יש הוכחה שהמבוטח מסר פרטים לא מדויקים לצורך הונאה מכוונת של חברת הביטוח.

כיצד אנו ממליצים למלא את הצהרת הבריאות?

רבים טועים וחושבים שאותה הצהרת בריאות היא עוד מסמך פשוט שעליהם לחתום עליו בתהליך רכישת הפוליסה, רבים עוברים על ההצהרה במהירות יחד עם הסוכן או לבדם ופשוט חותמים לאחר מילוי המשבצות המתאימות.

שנה חשיבות רבה לדרך בה תמלאו את הצהרה הבריאות ולדרך בה תנסחו את התשובות בהצהרה. מומלץ לענות בהרחבה ככל האפשר על מנת לצמצם את האפשרות של חברת הביטוח לטעון שלא נתתם מידע מלא. גם על שאלות כלליות, מומלץ לענות בפירוט רב. המטרה שלכם היא לתת לחברה את מלוא המידע, על מנת שבעת הפעלת הביטוח, החברה לא תוכל להתנער מאחריות או לבטל את הביטוח. לכן, ענו תשובות מלאות, מדויקות ומפורטות, ומומלץ אף להתייעץ עם אנשי מקצוע בעת מילוי ההצהרה. כמו כן, אם חל שינוי במצבכם לאחר שהביטוח נכנס לתוקפו, הקפידו לעדכן את חברת הביטוח על כך.

זכרו גם, כי כל מידע שתמסרו לסוכן הביטוח שלכם, דינו כאילו נמסר לחברת הביטוח עצמה. בתי המשפט דנו בלא מעט מקרים הקשורים להצהרות בריאות בביטוח חיים, ולכן מוטב למלא את ההצהרה בצורה הטובה ביותר, על מנת לנוע בעיות בהמשך. 

רוצים להיות רגועים ולדעת עוד על ביטוחי חיים ומילוי שאלון הצהרת בריאות? זה הזמן לרכוש פוליסת ביטוח בריאות בגל אלמגור!

פנו אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם עם התאמת הפוליסה הישר למידות ולצרכים שלכם.
צוות גל אלמגור – קבוצה מבטחת